
Raymond Weil 42mm Freelancer Menās Automatic Grey Dial Two-Tone Bracelet Watch
Raymond Weil introduces a model with a boldly distinctive design, notably featuring an open-worked dial revealing the regulating organ at 6 oāclock. The balance-and-spring assembly, held by a single bridge, reveals a construction echoing that of the most beautiful tourbillon regulators. Its oscillating weight is adorned with a āCĆ“tes de GenĆØveā motif and engraved with the RAYMOND WEIL logo.
The movement is built in such a way as to showcase its beautiful mechanism on the dial side. The strategic organs positioned above the mainplate and the symmetry of the bridge accentuates the architectural nature of this elegant and beautifully balanced model.
| Collection | Freelancer |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2yr |
| Case WidthĀ | 42mm |
| Case Depth | 10.9mm |
| Dial ColourĀ | Grey |
| Case MaterialĀ | Stainless Steel |
| Strap TypeĀ Ā | Stainless SteelĀ |
| Strap ColourĀ | Silver & Gold Tones |
| Water ResistanceĀ Ā | 10ATM |
| MovementĀ | Automatic |
Ā
Presented in Raymond Weil's signature packaging.Ā
Original: $3,662.39
-65%$3,662.39
$1,281.84Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Raymond Weil introduces a model with a boldly distinctive design, notably featuring an open-worked dial revealing the regulating organ at 6 oāclock. The balance-and-spring assembly, held by a single bridge, reveals a construction echoing that of the most beautiful tourbillon regulators. Its oscillating weight is adorned with a āCĆ“tes de GenĆØveā motif and engraved with the RAYMOND WEIL logo.
The movement is built in such a way as to showcase its beautiful mechanism on the dial side. The strategic organs positioned above the mainplate and the symmetry of the bridge accentuates the architectural nature of this elegant and beautifully balanced model.
| Collection | Freelancer |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2yr |
| Case WidthĀ | 42mm |
| Case Depth | 10.9mm |
| Dial ColourĀ | Grey |
| Case MaterialĀ | Stainless Steel |
| Strap TypeĀ Ā | Stainless SteelĀ |
| Strap ColourĀ | Silver & Gold Tones |
| Water ResistanceĀ Ā | 10ATM |
| MovementĀ | Automatic |
Ā
Presented in Raymond Weil's signature packaging.Ā












