
Baume & Mercier 35mm Hampton Classic White Dial Steel Link Watch
A delicate, small watch with a rectangular case and a polished satin-finished stainless steel bracelet, this ladies' luxury wristwatch promises a timeless aesthetic.Ā Classically pieced together with a white face and Stainless Steel indicators, its a timepiece to fit into all occasions.
| Collection | Hampton |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2 Years |
| Case Width | 35mm x 22mm |
| Case Depth | 7mm |
| Dial Colour |
Classical White Dial |
| Case Material | Stainless SteelĀ |
| Strap Type | Stainless Steel Links |
| Strap Colour | Steel Tones |
| Water Resistance | 5AMT |
| Movement | Quartz (Battery Powered) |
Ā
Presented in signature Baume & Mercier packaging.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A delicate, small watch with a rectangular case and a polished satin-finished stainless steel bracelet, this ladies' luxury wristwatch promises a timeless aesthetic.Ā Classically pieced together with a white face and Stainless Steel indicators, its a timepiece to fit into all occasions.
| Collection | Hampton |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2 Years |
| Case Width | 35mm x 22mm |
| Case Depth | 7mm |
| Dial Colour |
Classical White Dial |
| Case Material | Stainless SteelĀ |
| Strap Type | Stainless Steel Links |
| Strap Colour | Steel Tones |
| Water Resistance | 5AMT |
| Movement | Quartz (Battery Powered) |
Ā
Presented in signature Baume & Mercier packaging.











