
Baume & Mercier 27mm Classima Mother of Pearl Diamond Set Watch
This luxury quartz watch for ladies exemplifies feminine grace. It features a mother-of-pearl dial with 9 brilliant cut diamonds as indexes and the date aperture at 3 oāclock. This Swiss timepiece comes with a polished stainless steel bracelet.
| Collection | Classima |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2 Years |
| Case Width | 27mm Diameter |
| Case Depth | 7mm |
| Dial Colour |
Mother of Pearl, Diamond indexed dial, 0.02ct |
| Case Material | Stainless SteelĀ |
| Strap Type | Stainless Steel Links |
| Strap Colour | Steel Tones |
| Water Resistance | 5AMT |
| Movement | Ā Quartz (Battery Powered) |
Ā
Presented in signature Baume & Mercier packaging.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This luxury quartz watch for ladies exemplifies feminine grace. It features a mother-of-pearl dial with 9 brilliant cut diamonds as indexes and the date aperture at 3 oāclock. This Swiss timepiece comes with a polished stainless steel bracelet.
| Collection | Classima |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2 Years |
| Case Width | 27mm Diameter |
| Case Depth | 7mm |
| Dial Colour |
Mother of Pearl, Diamond indexed dial, 0.02ct |
| Case Material | Stainless SteelĀ |
| Strap Type | Stainless Steel Links |
| Strap Colour | Steel Tones |
| Water Resistance | 5AMT |
| Movement | Ā Quartz (Battery Powered) |
Ā
Presented in signature Baume & Mercier packaging.











