
Baume & Mercier 31mm Classima Gray Date & Diamond set Dial Watch
This ladies automatic watch features an elegant slate-gray dial set with diamond indexes and Roman numerals at the quarter-hours. The polished stainless steel bracelet and case complete the urban-chic look of this Swiss-made wristwatch.
| Collection | Classima |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2 Years |
| Case Width | 31mm Diameter |
| Case Depth | 8mm |
| Dial Colour |
GreyĀ face with Date Window & Diamond set 0.03ct |
| Case Material | Stainless SteelĀ |
| Strap Type | Stainless Steel Links |
| Strap Colour | Steel Tones |
| Water Resistance | 5AMT |
| Movement | Automatic |
Ā
Presented in signature Baume & Mercier packaging.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This ladies automatic watch features an elegant slate-gray dial set with diamond indexes and Roman numerals at the quarter-hours. The polished stainless steel bracelet and case complete the urban-chic look of this Swiss-made wristwatch.
| Collection | Classima |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2 Years |
| Case Width | 31mm Diameter |
| Case Depth | 8mm |
| Dial Colour |
GreyĀ face with Date Window & Diamond set 0.03ct |
| Case Material | Stainless SteelĀ |
| Strap Type | Stainless Steel Links |
| Strap Colour | Steel Tones |
| Water Resistance | 5AMT |
| Movement | Automatic |
Ā
Presented in signature Baume & Mercier packaging.











