đ Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Baume & Mercier 42mm Auto Classima Grey & Date Dial Canvas Watch
This canvas Classima offers the ambitious professional a sophisticated luxury timepiece thanks to its slate-grey dial and blue hands. This piece is mounted on an interchangeable blue canvas strap, lending it a casual style, ideal also for weekends.
| Collection | Classima |
| Manufacture Guarantee | 2 Years |
| Case Width | 42mm |
| Case Depth | 9mm |
| Dial Colour |
Grey Steel with Date Window |
| Case Material | Stainless Steel |
| Strap Type | Canvas |
| Strap Colour | Blue Canvas |
| Water Resistance | 5AMT |
| Movement | Automatic |
Â
Presented in signature Baume & Mercier packaging.
$2,514.07
Baume & Mercier 42mm Auto Classima Grey & Date Dial Canvas Watchâ
$2,514.07
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This canvas Classima offers the ambitious professional a sophisticated luxury timepiece thanks to its slate-grey dial and blue hands. This piece is mounted on an interchangeable blue canvas strap, lending it a casual style, ideal also for weekends.
| Collection | Classima |
| Manufacture Guarantee | 2 Years |
| Case Width | 42mm |
| Case Depth | 9mm |
| Dial Colour |
Grey Steel with Date Window |
| Case Material | Stainless Steel |
| Strap Type | Canvas |
| Strap Colour | Blue Canvas |
| Water Resistance | 5AMT |
| Movement | Automatic |
Â
Presented in signature Baume & Mercier packaging.











