
Raymond Weil 39mm Toccata Yellow Gold Plated Stainless Steel Watch
Equipped with a quartz movement and made entirely of stainless steel, this toccata men's watch features a 39 mm stainless steel case with yellow gold PVD plating and a date window at 3 o'clock. The white lacquered dial is set with applied Roman numeral indexes and has a railway-track chapter ring that aids readability. To complement this modern classic, a pair of blue hands has been added.
Refined design and timeless materials: theĀ toccataĀ collection celebrates the artistic and musical spirit behind the Brand's DNA. Following in the footsteps of the great composers,Ā toccataĀ timepieces promote the Swiss horology of RAYMOND WEIL while respecting the tradition and heritage handed down from generation to generation within the family company.
| Collection | Toccata |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2yr |
| Case WidthĀ | 39mm |
| Case Depth | 8mm |
| Dial ColourĀ | Classical White |
| Case MaterialĀ | Stainless steel with Yellow Gold PVD Plating |
| Strap TypeĀ | Stainless steel with Yellow Gold PVD Plating |
| Strap ColourĀ | Yellow Gold PVD |
| Water ResistanceĀ | 5AMT |
| MovementĀ | Quartz (Battery Powered) |
Ā
Presented in signature Raymond Weil packaging.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Equipped with a quartz movement and made entirely of stainless steel, this toccata men's watch features a 39 mm stainless steel case with yellow gold PVD plating and a date window at 3 o'clock. The white lacquered dial is set with applied Roman numeral indexes and has a railway-track chapter ring that aids readability. To complement this modern classic, a pair of blue hands has been added.
Refined design and timeless materials: theĀ toccataĀ collection celebrates the artistic and musical spirit behind the Brand's DNA. Following in the footsteps of the great composers,Ā toccataĀ timepieces promote the Swiss horology of RAYMOND WEIL while respecting the tradition and heritage handed down from generation to generation within the family company.
| Collection | Toccata |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2yr |
| Case WidthĀ | 39mm |
| Case Depth | 8mm |
| Dial ColourĀ | Classical White |
| Case MaterialĀ | Stainless steel with Yellow Gold PVD Plating |
| Strap TypeĀ | Stainless steel with Yellow Gold PVD Plating |
| Strap ColourĀ | Yellow Gold PVD |
| Water ResistanceĀ | 5AMT |
| MovementĀ | Quartz (Battery Powered) |
Ā
Presented in signature Raymond Weil packaging.












