
Raymond Weil 38mm Freelancer Automatic Blue Dial Two Tone Stainless Steel Watch
This beautiful Raymond Weil watch boasts a meticulously crafted stainless steel case, 38mm in diameter, accentuated with luxurious yellow gold PVD detailing, and is paired with a sophisticated two-tone stainless steel and yellow gold strap. The face of the dial showcases a rich, deep blue tone, complemented by elegant yellow gold PVD-coated hands and baton-style markers, with a practical date window positioned at 3 oāclock for added functionality. A perfect choice if you are looking for a timepiece that blends bold contemporary style with timeless Swiss craftsmanship
Launched in 2007, the freelancer collection was created in honour of the free-spirit who wishes to remain in control of there own destiny, and features an eclectic mix of urban mechanical watches. This freelancer mixes classic and modest to create a harmonious and unique design. Constantly reinterpreting itself and free from all constraints, the freelancer conserves those elements which constitute its strengths.
| Collection | Freelancer |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2yr |
| CaseĀ Width | 38mm |
| CaseĀ Depth | 11mm |
| Dial ColourĀ Ā | Blue |
| Case MaterialĀ | Stainless Steel |
| Strap TypeĀ | Stainless Steel |
| Strap ColourĀ Ā | Gold and Silver Tones |
| Water ResistanceĀ | 10ATM |
| MovementĀ | Automatic |
Ā
Presented in Raymond Weil's signature packaging.Ā
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This beautiful Raymond Weil watch boasts a meticulously crafted stainless steel case, 38mm in diameter, accentuated with luxurious yellow gold PVD detailing, and is paired with a sophisticated two-tone stainless steel and yellow gold strap. The face of the dial showcases a rich, deep blue tone, complemented by elegant yellow gold PVD-coated hands and baton-style markers, with a practical date window positioned at 3 oāclock for added functionality. A perfect choice if you are looking for a timepiece that blends bold contemporary style with timeless Swiss craftsmanship
Launched in 2007, the freelancer collection was created in honour of the free-spirit who wishes to remain in control of there own destiny, and features an eclectic mix of urban mechanical watches. This freelancer mixes classic and modest to create a harmonious and unique design. Constantly reinterpreting itself and free from all constraints, the freelancer conserves those elements which constitute its strengths.
| Collection | Freelancer |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2yr |
| CaseĀ Width | 38mm |
| CaseĀ Depth | 11mm |
| Dial ColourĀ Ā | Blue |
| Case MaterialĀ | Stainless Steel |
| Strap TypeĀ | Stainless Steel |
| Strap ColourĀ Ā | Gold and Silver Tones |
| Water ResistanceĀ | 10ATM |
| MovementĀ | Automatic |
Ā
Presented in Raymond Weil's signature packaging.Ā












