
Raymond Weil 37mm Gents Toccata Rectangle Dial Two Tone Watch
Equipped with a quartz movement, this toccata men's watch features a sleek rectangular stainless steel 37.25mm x 29.6mm case and bracelet with a date window at 3 o'clock, a classic white dial punctuated with black Roman numeral markers.
Refined design and timeless materials: toccata will impress men on whom time holds no dominion. This elegant and timeless collection celebrates the artistic and musical spirit behind the Brand's DNA. Following in the footsteps of the great composers, toccata promotes RAYMOND WEIL's Swiss horology while respecting the tradition and heritage handed down from generation to generation within the family company.
| Collection | Toccata |
| Manufacture Guarantee | 2yr |
| Case Width | 37mm x 29mm |
| Case Depth | 6.4mm |
| Dial Colour | White |
| Case Material | Stainless steel with Yellow Gold PVD Plating |
| Strap Type | Stainless steel with Yellow Gold PVD Plating |
| Strap Colour | Steel Tones and Yellow Gold |
| Water Resistance | 5ATM |
| Movement | Quartz (Battery Powered) |
Presented in Raymond Weil signature packaging.
Original: $1,623.96
-65%$1,623.96
$568.39Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Equipped with a quartz movement, this toccata men's watch features a sleek rectangular stainless steel 37.25mm x 29.6mm case and bracelet with a date window at 3 o'clock, a classic white dial punctuated with black Roman numeral markers.
Refined design and timeless materials: toccata will impress men on whom time holds no dominion. This elegant and timeless collection celebrates the artistic and musical spirit behind the Brand's DNA. Following in the footsteps of the great composers, toccata promotes RAYMOND WEIL's Swiss horology while respecting the tradition and heritage handed down from generation to generation within the family company.
| Collection | Toccata |
| Manufacture Guarantee | 2yr |
| Case Width | 37mm x 29mm |
| Case Depth | 6.4mm |
| Dial Colour | White |
| Case Material | Stainless steel with Yellow Gold PVD Plating |
| Strap Type | Stainless steel with Yellow Gold PVD Plating |
| Strap Colour | Steel Tones and Yellow Gold |
| Water Resistance | 5ATM |
| Movement | Quartz (Battery Powered) |
Presented in Raymond Weil signature packaging.












