
Raymond Weil 36mm Toccata Heritage Diamond Red Grape Dial Bracelet Watch
Refined design and timeless materials: toccata will impress women on whom time holds no dominion. This elegant and timeless collection celebrates the artistic and musical spirit behind the Brand's DNA. Following in the footsteps of the great composers, toccata promotes RAYMOND WEIL's Swiss horology while respecting the tradition and heritage handed down from generation to generation within the family company.
Entirely made of steel, this 36mm stainless steel quartz watch offers a gorgeous red grape dial, silver toned roman numeral hour markers that is paired with silver toned hands on the watch face. Timeless and elegant, this toccata proves beauty is not always fleeting.
| Collection | Toccata |
| Manufacture Guarantee | 2yr |
| Case Width | 36mm |
| Case Depth | 5mm |
| Dial Colour | Red Grape Dial |
| Case Material | Stainless steel |
| Strap Type | Stainless Steel |
| Strap Colour | Steel Tones |
| Water Resistance | 5AMT |
| Movement | Quartz (Battery Powered) |
Presented in Raymond Weil's signature packaging.
Original: $2,847.02
-65%$2,847.02
$996.46Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Refined design and timeless materials: toccata will impress women on whom time holds no dominion. This elegant and timeless collection celebrates the artistic and musical spirit behind the Brand's DNA. Following in the footsteps of the great composers, toccata promotes RAYMOND WEIL's Swiss horology while respecting the tradition and heritage handed down from generation to generation within the family company.
Entirely made of steel, this 36mm stainless steel quartz watch offers a gorgeous red grape dial, silver toned roman numeral hour markers that is paired with silver toned hands on the watch face. Timeless and elegant, this toccata proves beauty is not always fleeting.
| Collection | Toccata |
| Manufacture Guarantee | 2yr |
| Case Width | 36mm |
| Case Depth | 5mm |
| Dial Colour | Red Grape Dial |
| Case Material | Stainless steel |
| Strap Type | Stainless Steel |
| Strap Colour | Steel Tones |
| Water Resistance | 5AMT |
| Movement | Quartz (Battery Powered) |
Presented in Raymond Weil's signature packaging.












