
Raymond Weil 35mm Toccata Yellow Gold Toned White & Date Dial Leather Watch
Elegant, simple, timeless and refined, the Toccata collection is the ultimate in affordable luxury. Aside from its visual appeal, its pure lines and minimalistic dial allow for simple, precise time-telling wherever it's worn. Encased with Yellow Gold PVD toned case, and features a date window at 3 on a classical white face. Presented with black accents for the hour markers and on a black strap.
| Collection | Toccata |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2yr |
| Case WidthĀ | 35mm |
| Case Depth | 6mm |
| Dial ColourĀ | Classical White Dial with Date Window |
| Case MaterialĀ | Stainless Steel with Yellow Gold PVD |
| Strap TypeĀ | Leather |
| Strap ColourĀ | Black |
| Water ResistanceĀ | 5AMT |
| MovementĀ | Quartz (Battery Powered) |
Ā
Presented in signature Raymond Weil packaging.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elegant, simple, timeless and refined, the Toccata collection is the ultimate in affordable luxury. Aside from its visual appeal, its pure lines and minimalistic dial allow for simple, precise time-telling wherever it's worn. Encased with Yellow Gold PVD toned case, and features a date window at 3 on a classical white face. Presented with black accents for the hour markers and on a black strap.
| Collection | Toccata |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2yr |
| Case WidthĀ | 35mm |
| Case Depth | 6mm |
| Dial ColourĀ | Classical White Dial with Date Window |
| Case MaterialĀ | Stainless Steel with Yellow Gold PVD |
| Strap TypeĀ | Leather |
| Strap ColourĀ | Black |
| Water ResistanceĀ | 5AMT |
| MovementĀ | Quartz (Battery Powered) |
Ā
Presented in signature Raymond Weil packaging.












