
Raymond Weil 30mm Tango Classic Ladies Quartz Deep Purple Frosted Dial Steel Date Watch
Housed in a 30 mm stainless steel case, the tango ladiesā timepiece features an ergonomic 5-row bracelet. The bezel is enlivened with six screws, each beautifully framed. Crown protectors are positioned on the right flank of the case.
The deep purple frosted dial is sophisticated and adorned with a date window at 3 oāclock. The hour and minute hands are treated with Super-LumiNovaĀ®, allowing for enhanced readability in restricted light.
The hours are denoted with slim batons and a central seconds hand has been added for precision. The screwed-down crown, enabling water resistance up to 100m, features the RW monogram.
| Collection | Tango |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2yr |
| Case Width | 30mm |
| Case DepthĀ | 7.35mm |
| Dial ColourĀ | Navy |
| Case MaterialĀ | Stainless Steel |
| Strap TypeĀ | Stainless Steel |
| Strap ColourĀ | Steel Tones |
| Water ResistanceĀ | 10ATM |
| MovementĀ | Quartz (Battery Powered) |
Ā
Presented in Raymond Weil's Signature Packaging.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Housed in a 30 mm stainless steel case, the tango ladiesā timepiece features an ergonomic 5-row bracelet. The bezel is enlivened with six screws, each beautifully framed. Crown protectors are positioned on the right flank of the case.
The deep purple frosted dial is sophisticated and adorned with a date window at 3 oāclock. The hour and minute hands are treated with Super-LumiNovaĀ®, allowing for enhanced readability in restricted light.
The hours are denoted with slim batons and a central seconds hand has been added for precision. The screwed-down crown, enabling water resistance up to 100m, features the RW monogram.
| Collection | Tango |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2yr |
| Case Width | 30mm |
| Case DepthĀ | 7.35mm |
| Dial ColourĀ | Navy |
| Case MaterialĀ | Stainless Steel |
| Strap TypeĀ | Stainless Steel |
| Strap ColourĀ | Steel Tones |
| Water ResistanceĀ | 10ATM |
| MovementĀ | Quartz (Battery Powered) |
Ā
Presented in Raymond Weil's Signature Packaging.












