
Raymond Weil 29mm Toccata Classical White Date Dial Watch
Refined design and timeless materials: toccata will impress women on whom time holds no dominion. This elegant and timeless collection celebrates the artistic and musical spirit behind the Brand's DNA. Following in the footsteps of the great composers, toccata promotes RAYMOND WEIL's Swiss horology while respecting the tradition and heritage handed down from generation to generation within the family company.
Entirely made of steel, this 29mm stainless steel quartz watch offers a timeless white dial, roman numeral hour markers that has been paired with a railroad track chaptering to make the dial more readable. This watch boasts a date window at 3 o'clock and iconic blue hand markers. Timeless and elegant, this toccata proves beauty is not always fleeting.
| Collection | Toccata |
| Manufacture Guarantee | 2yr |
| Case Width | 29mm |
| Case Depth | 6mm |
| Dial Colour | Timeless White Dial, w/ Blue Hand's |
| Case Material | Stainless steel |
| Strap Type | Stainless Steel |
| Strap Colour | Steel Tones |
| Water Resistance | 5AMT |
| Movement | Quartz (Battery Powered) |
Presented in Raymond Weil's signature packaging.
Original: $1,291.01
-65%$1,291.01
$451.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Refined design and timeless materials: toccata will impress women on whom time holds no dominion. This elegant and timeless collection celebrates the artistic and musical spirit behind the Brand's DNA. Following in the footsteps of the great composers, toccata promotes RAYMOND WEIL's Swiss horology while respecting the tradition and heritage handed down from generation to generation within the family company.
Entirely made of steel, this 29mm stainless steel quartz watch offers a timeless white dial, roman numeral hour markers that has been paired with a railroad track chaptering to make the dial more readable. This watch boasts a date window at 3 o'clock and iconic blue hand markers. Timeless and elegant, this toccata proves beauty is not always fleeting.
| Collection | Toccata |
| Manufacture Guarantee | 2yr |
| Case Width | 29mm |
| Case Depth | 6mm |
| Dial Colour | Timeless White Dial, w/ Blue Hand's |
| Case Material | Stainless steel |
| Strap Type | Stainless Steel |
| Strap Colour | Steel Tones |
| Water Resistance | 5AMT |
| Movement | Quartz (Battery Powered) |
Presented in Raymond Weil's signature packaging.












