
Raymond Weil 28mm Toccata Yellow Tone Rectangle Champagne Dial Watch
Inspired by the timeless designs of ages past, this Raymond Weil's Toccata features a date dial at the 3 o'clock marker that sits on a sunburst champagne toned dial. A complimenting accent of yellow gold tone graces the hour markers and dial hands, continuing on to the strap and watch case. Quality finish and design, the toccata embodies the brands boldness and creativity, but pays homage to the brands journey.
| Collection | Toccata |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2yr |
| Case WidthĀ | Approx. 28mm x 23mm |
| Case Depth | Approx. 5mm |
| Dial ColourĀ | Champagne Toned Dial, Date Dial and Yellow Gold Tone Accents |
| Case MaterialĀ | Stainless Steel with Yellow Gold PVD |
| Strap TypeĀ | Stainless Steel with Yellow Gold PVD |
| Strap ColourĀ | Yellow Gold Tone |
| Water ResistanceĀ | 5AMT |
| MovementĀ | Quartz (Battery Powered) |
Ā
Presented in Raymond Weil signature packaging.
Original: $1,759.85
-65%$1,759.85
$615.95Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by the timeless designs of ages past, this Raymond Weil's Toccata features a date dial at the 3 o'clock marker that sits on a sunburst champagne toned dial. A complimenting accent of yellow gold tone graces the hour markers and dial hands, continuing on to the strap and watch case. Quality finish and design, the toccata embodies the brands boldness and creativity, but pays homage to the brands journey.
| Collection | Toccata |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2yr |
| Case WidthĀ | Approx. 28mm x 23mm |
| Case Depth | Approx. 5mm |
| Dial ColourĀ | Champagne Toned Dial, Date Dial and Yellow Gold Tone Accents |
| Case MaterialĀ | Stainless Steel with Yellow Gold PVD |
| Strap TypeĀ | Stainless Steel with Yellow Gold PVD |
| Strap ColourĀ | Yellow Gold Tone |
| Water ResistanceĀ | 5AMT |
| MovementĀ | Quartz (Battery Powered) |
Ā
Presented in Raymond Weil signature packaging.












