
Raymond Weil 28mm Toccata 68 Diamonds Rectangle Dial Duo Tone Watch
Its 35mm x 23mm rectangular case is a true beauty. Holding a classical white face with black Roman numerals, all encased in a Stainless Steal case with Yellow Gold PVD plating. Timeless and elegant, Toccata proves beauty is not always fleeting.
Refined design and timeless materials: toccata will impress women on whom time holds no dominion. This elegant and timeless collection celebrates the artistic and musical spirit behind the Brand's DNA. Following in the footsteps of the great composers, toccata promotes RAYMOND WEIL's Swiss horology while respecting the tradition and heritage handed down from generation to generation within the family company.
| Collection | Toccata |
| Manufacture Guarantee | 2yr |
| Case Width | 28mm x 22mm |
| Case Depth | 6.4mm |
| Dial Colour | White / Mother of Pearl |
| Case Material | Stainless steel with Yellow Gold PVD Plating |
| Strap Type | Stainless steel with Yellow Gold PVD Plating |
| Strap Colour | Steel Tones and Yellow Gold |
| Water Resistance | 5AMT |
| Movement | Quartz (Battery Powered) |
Presented in Raymond Weil signature packaging.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Its 35mm x 23mm rectangular case is a true beauty. Holding a classical white face with black Roman numerals, all encased in a Stainless Steal case with Yellow Gold PVD plating. Timeless and elegant, Toccata proves beauty is not always fleeting.
Refined design and timeless materials: toccata will impress women on whom time holds no dominion. This elegant and timeless collection celebrates the artistic and musical spirit behind the Brand's DNA. Following in the footsteps of the great composers, toccata promotes RAYMOND WEIL's Swiss horology while respecting the tradition and heritage handed down from generation to generation within the family company.
| Collection | Toccata |
| Manufacture Guarantee | 2yr |
| Case Width | 28mm x 22mm |
| Case Depth | 6.4mm |
| Dial Colour | White / Mother of Pearl |
| Case Material | Stainless steel with Yellow Gold PVD Plating |
| Strap Type | Stainless steel with Yellow Gold PVD Plating |
| Strap Colour | Steel Tones and Yellow Gold |
| Water Resistance | 5AMT |
| Movement | Quartz (Battery Powered) |
Presented in Raymond Weil signature packaging.












