
Raymond Weil 24mm Noemia Two-Tone Mother of Pearl Diamond Dial Watch
The Noemia model offered from Raymond Weil, features a mother of pearl dial thats decorated with diamond dot indexes that add wow factor to the timepiece. The round, hand polished 24mm polished stainless steel case and yellow Gold PVD plating, houses a quartz movement ā¬ā the most precise watch keeping movement ever created. Blued steel, leaf-shaped hands gracefully articulate the time. This timepiece combines elegance, style, an abundance of class and demonstrates RAYMOND WEIL's passion for family.
The Noemia collection has been designed to convey precision timekeeping whilst adopting a very contemporary design, maximized through the use of diamond embellishments on either mother of pearl or colourful galvanic dials
| Collection | Noemia |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2yr |
| Case WidthĀ | 24mm |
| Case Depth | 7mm |
| Dial ColourĀ | Mother of Pearl w/Set Diamonds (0.2ct) |
| Case MaterialĀ | Stainless steel with Yellow Gold PVD Plating |
| Strap TypeĀ | Stainless steel with Yellow Gold PVD Plating |
| Strap ColourĀ | Steel Tones and Yellow Gold |
| Water ResistanceĀ | 5AMT |
| MovementĀ | Quartz (Battery Powered) |
Ā
Ā
Presented in Raymond Weil signature packaging.
Original: $1,895.75
-65%$1,895.75
$663.51Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Noemia model offered from Raymond Weil, features a mother of pearl dial thats decorated with diamond dot indexes that add wow factor to the timepiece. The round, hand polished 24mm polished stainless steel case and yellow Gold PVD plating, houses a quartz movement ā¬ā the most precise watch keeping movement ever created. Blued steel, leaf-shaped hands gracefully articulate the time. This timepiece combines elegance, style, an abundance of class and demonstrates RAYMOND WEIL's passion for family.
The Noemia collection has been designed to convey precision timekeeping whilst adopting a very contemporary design, maximized through the use of diamond embellishments on either mother of pearl or colourful galvanic dials
| Collection | Noemia |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2yr |
| Case WidthĀ | 24mm |
| Case Depth | 7mm |
| Dial ColourĀ | Mother of Pearl w/Set Diamonds (0.2ct) |
| Case MaterialĀ | Stainless steel with Yellow Gold PVD Plating |
| Strap TypeĀ | Stainless steel with Yellow Gold PVD Plating |
| Strap ColourĀ | Steel Tones and Yellow Gold |
| Water ResistanceĀ | 5AMT |
| MovementĀ | Quartz (Battery Powered) |
Ā
Ā
Presented in Raymond Weil signature packaging.












