
Raymond Weil 24mm Noemia Silver Mother of Pearl Dial with set Diamonds Watch
This Noemia model features a mother of pearl dial, decorated with diamond dot indexes that add wow factor to the timepiece. The round, hand polished 24mm polished stainless steel case houses a quartz movement, the most precise watch keeping movement ever created.Ā
| Collection | Noemia |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2yr |
| Case WidthĀ | 24mm |
| Case Depth | 7mm |
| Dial ColourĀ | Mother of Pearl w/Set Diamonds (0.2ct) |
| Case MaterialĀ | Stainless Steel |
| Strap TypeĀ | Stainless Steel |
| Strap ColourĀ | Steel Tones |
| Water ResistanceĀ | 5AMT |
| MovementĀ | Quartz (Battery Powered) |
Ā
Ā
Presented in Raymond Weil signature packaging.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Noemia model features a mother of pearl dial, decorated with diamond dot indexes that add wow factor to the timepiece. The round, hand polished 24mm polished stainless steel case houses a quartz movement, the most precise watch keeping movement ever created.Ā
| Collection | Noemia |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2yr |
| Case WidthĀ | 24mm |
| Case Depth | 7mm |
| Dial ColourĀ | Mother of Pearl w/Set Diamonds (0.2ct) |
| Case MaterialĀ | Stainless Steel |
| Strap TypeĀ | Stainless Steel |
| Strap ColourĀ | Steel Tones |
| Water ResistanceĀ | 5AMT |
| MovementĀ | Quartz (Battery Powered) |
Ā
Ā
Presented in Raymond Weil signature packaging.












