
Raymond Weil 30mm Parsifal Two Toned Mother of Pearl Diamond Watch
An elegant ladies everyday watch from the Raymond Weil Parsifal collection. This classic 30mm stainless steel case watch has a yellow gold PVD plated gadroon bezel adorned with diamonds. The contemporary white mother of pearl dial has roman numerals and diamond dot features, with a date window sitting at the 3 o'clock position. The watch is presented on a stainless steel and yellow gold PVD plated bracelet with a fold over butterfly clasp bracelet.
| Collection | Parsifal |
| Manufacture Guarantee - | 2yr |
| Case width - Approx -Ā | 30mm |
| Case depth Approx -Ā | 5.9mm |
| Dial Colour -Ā | Mother of Pearl Dial |
| Case Material -Ā | Stainless SteelĀ |
| Strap type -Ā | Stainless Steel and PVD Plating |
| Strap colour -Ā | Steel Tones and Gold PVD Plating |
| Water resistance -Ā | 5ATM |
| Movement -Ā | Quartz (Battery Powered) |
Ā
Presented in Raymond Weil signature packaging.
Ā
Ā
Original: $1,707.53
-65%$1,707.53
$597.64Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An elegant ladies everyday watch from the Raymond Weil Parsifal collection. This classic 30mm stainless steel case watch has a yellow gold PVD plated gadroon bezel adorned with diamonds. The contemporary white mother of pearl dial has roman numerals and diamond dot features, with a date window sitting at the 3 o'clock position. The watch is presented on a stainless steel and yellow gold PVD plated bracelet with a fold over butterfly clasp bracelet.
| Collection | Parsifal |
| Manufacture Guarantee - | 2yr |
| Case width - Approx -Ā | 30mm |
| Case depth Approx -Ā | 5.9mm |
| Dial Colour -Ā | Mother of Pearl Dial |
| Case Material -Ā | Stainless SteelĀ |
| Strap type -Ā | Stainless Steel and PVD Plating |
| Strap colour -Ā | Steel Tones and Gold PVD Plating |
| Water resistance -Ā | 5ATM |
| Movement -Ā | Quartz (Battery Powered) |
Ā
Presented in Raymond Weil signature packaging.
Ā
Ā












