
Maserati 43mm Attrazione Blue & Stainless Steel Chronograph Link Watch
This Maserati watch has a stainless steel case 43mm in diameter crafted in stainless steel. The watch face features a royal blue sunray dial with silver toned accents. Beneath the sapphire crystal there is a chronograph face and a date dial. Paired with a stainless steel link strap.
The watch is 5ATM.Ā This means the watch is suitable for light swimming. The watch comesĀ with 2 years of worldwide warranty.
| Collection | Attrazione |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2yr |
| CaseĀ Width | 43mm |
| Case Depth | 11mm Approx. |
| Dial ColourĀ | Royal Blue |
| Case MaterialĀ | Stainless steelĀ |
| Strap TypeĀ | Stainless SteelĀ Links |
| Strap ColourĀ | Steel Tones |
| Water resistanceĀ | 5AMT |
| MovementĀ | Quarts (Battery Powered) |
Ā
Presented in Maserati's signature packaging.
Original: $243.25
-65%$243.25
$85.14Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Maserati watch has a stainless steel case 43mm in diameter crafted in stainless steel. The watch face features a royal blue sunray dial with silver toned accents. Beneath the sapphire crystal there is a chronograph face and a date dial. Paired with a stainless steel link strap.
The watch is 5ATM.Ā This means the watch is suitable for light swimming. The watch comesĀ with 2 years of worldwide warranty.
| Collection | Attrazione |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2yr |
| CaseĀ Width | 43mm |
| Case Depth | 11mm Approx. |
| Dial ColourĀ | Royal Blue |
| Case MaterialĀ | Stainless steelĀ |
| Strap TypeĀ | Stainless SteelĀ Links |
| Strap ColourĀ | Steel Tones |
| Water resistanceĀ | 5AMT |
| MovementĀ | Quarts (Battery Powered) |
Ā
Presented in Maserati's signature packaging.












