
Maserati 42mm Epoca Chronograph Blue Dial Brown Leather Strap Watch
Introducing this Maserati Epoca, a refined chronograph that channels the golden age of Italian motoring with contemporary sophistication. From the distinguished Epoca collection, this gentsā timepiece blends vintage-inspired design with race-ready functionality, making it perfect for the aficionado who lives life at full throttle, yet appreciates understated elegance.
| Collection | Epoca |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2yr |
| CaseĀ Width | 42mm |
| Case Depth | 11mm |
| Dial ColourĀ | BlueĀ |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Strap TypeĀ | Leather |
| Strap ColourĀ | Brown |
| Water resistanceĀ | 10AMT |
| MovementĀ | Quartz (Battery Powered) |
Ā
Presented in Maserati's signature packaging.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Introducing this Maserati Epoca, a refined chronograph that channels the golden age of Italian motoring with contemporary sophistication. From the distinguished Epoca collection, this gentsā timepiece blends vintage-inspired design with race-ready functionality, making it perfect for the aficionado who lives life at full throttle, yet appreciates understated elegance.
| Collection | Epoca |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2yr |
| CaseĀ Width | 42mm |
| Case Depth | 11mm |
| Dial ColourĀ | BlueĀ |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Strap TypeĀ | Leather |
| Strap ColourĀ | Brown |
| Water resistanceĀ | 10AMT |
| MovementĀ | Quartz (Battery Powered) |
Ā
Presented in Maserati's signature packaging.












