
Maserati 42mm Epoca Blue Dial Brown Leather Strap Watch
Maserati Epoca is a practical and attractive watch. Material of the case is silver stainless steel, which allows the watch to be well protected well and have a high quality material. Within the face of the watch there lies the accurate quarts movement, but a slightly domed dial coated in a dark blue colour with rose gold toned accents. The iconic Maserati symbol lays where the 12hr marker would be and adjacent to this there is a date window. A beautifully classic and versatile design.Ā Ā
| Collection | Epoca |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2yr |
| CaseĀ Width | 42mm |
| Case Depth | 10mm |
| Dial ColourĀ | Blue with Date Window |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Strap TypeĀ | Leather |
| Strap ColourĀ | Weathered Brown |
| Water resistanceĀ | 10AMT |
| MovementĀ | Quartz (Battery Powered) |
Ā
Presented in Maserati's signature packaging.
Original: $216.07
-65%$216.07
$75.62Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Maserati Epoca is a practical and attractive watch. Material of the case is silver stainless steel, which allows the watch to be well protected well and have a high quality material. Within the face of the watch there lies the accurate quarts movement, but a slightly domed dial coated in a dark blue colour with rose gold toned accents. The iconic Maserati symbol lays where the 12hr marker would be and adjacent to this there is a date window. A beautifully classic and versatile design.Ā Ā
| Collection | Epoca |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2yr |
| CaseĀ Width | 42mm |
| Case Depth | 10mm |
| Dial ColourĀ | Blue with Date Window |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Strap TypeĀ | Leather |
| Strap ColourĀ | Weathered Brown |
| Water resistanceĀ | 10AMT |
| MovementĀ | Quartz (Battery Powered) |
Ā
Presented in Maserati's signature packaging.












