
Raymond Weil 42mm Freelancer Automatic Classic Two-Tone Watch
Equipped with a mechanical automatic winding movement housed in a 42mm-diameter case, this two-tone timepiece features a captivating and elegant silver dial punctuated by a date function at 3 o'clock.
The sleek yellow tone PVD plated bezel and screwed-down crown embossed with the Brand's signature RW monogram provide a touch of warmth to this modern classic.
The stainless steel bracelet alternates colours and materials, highlighting the contrast of the yellow tone PVD plating and is equipped with a double-push security system folding clasp.
Launched in 2007, the freelancer collection was created in honour of the free-spirited man who wishes to remain in control of his own destiny, and features an eclectic mix of urbane mechanical watches. This freelancer mixes classic and modest to create a harmonious and unique design. Constantly reinterpreting itself and free from all constraints, the freelancer conserves those elements which constitute its strengths.
| Collection | Freelancer |
| Manufacture Guarantee | 2yr |
| Case Width | 42mm |
| Case Depth | 11mm |
| Dial Colour | Silver |
| Case Material | Stainless Steel |
| Strap Type | Stainless Steel |
| Strap Colour | Two toned Silver and PVD Gold Plating |
| Water Resistance | 10ATM |
| Movement | Automatic |
Presented in Raymond Weil's signature packaging.
Original: $2,847.02
-65%$2,847.02
$996.46Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Equipped with a mechanical automatic winding movement housed in a 42mm-diameter case, this two-tone timepiece features a captivating and elegant silver dial punctuated by a date function at 3 o'clock.
The sleek yellow tone PVD plated bezel and screwed-down crown embossed with the Brand's signature RW monogram provide a touch of warmth to this modern classic.
The stainless steel bracelet alternates colours and materials, highlighting the contrast of the yellow tone PVD plating and is equipped with a double-push security system folding clasp.
Launched in 2007, the freelancer collection was created in honour of the free-spirited man who wishes to remain in control of his own destiny, and features an eclectic mix of urbane mechanical watches. This freelancer mixes classic and modest to create a harmonious and unique design. Constantly reinterpreting itself and free from all constraints, the freelancer conserves those elements which constitute its strengths.
| Collection | Freelancer |
| Manufacture Guarantee | 2yr |
| Case Width | 42mm |
| Case Depth | 11mm |
| Dial Colour | Silver |
| Case Material | Stainless Steel |
| Strap Type | Stainless Steel |
| Strap Colour | Two toned Silver and PVD Gold Plating |
| Water Resistance | 10ATM |
| Movement | Automatic |
Presented in Raymond Weil's signature packaging.












