
Cluse 42mm Anthéor Multifunction Silver 3 Dial Steel Bracelet Watch
The Anthéor Multifunction watch for men is the epitome of style, quality and value. With a 42 mm brushed and polished silver colour stainless steel case and silver colour dial with black details the Anthéor Multifunction takes centre stage on your wrist. The 3 sub dials featuring days, hours, and dates will give a more sporty look to your wrist. Its 22 mm wide silver colour stainless steel strap seamlessly complements the case, creating a harmonious and sleek design that effortlessly blends with any outfit. To adjust the strap, we recommend visiting your local jeweler.
| Collection | Anthéor |
| Manufacture Guarantee | 2 Years |
| Case Width | 42mm |
| Case Depth | Approx. 10mm |
| Dial Colour | Silver |
| Case Material | Stainless Steel |
| Strap Type | Stainless Steel |
| Strap Colour | Silver |
| Water Resistance | 5AMT |
| Movement | Â Quartz (Battery Powered) |
Â
Presented in signature Cluse packaging.
Original: $149.42
-65%$149.42
$52.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Anthéor Multifunction watch for men is the epitome of style, quality and value. With a 42 mm brushed and polished silver colour stainless steel case and silver colour dial with black details the Anthéor Multifunction takes centre stage on your wrist. The 3 sub dials featuring days, hours, and dates will give a more sporty look to your wrist. Its 22 mm wide silver colour stainless steel strap seamlessly complements the case, creating a harmonious and sleek design that effortlessly blends with any outfit. To adjust the strap, we recommend visiting your local jeweler.
| Collection | Anthéor |
| Manufacture Guarantee | 2 Years |
| Case Width | 42mm |
| Case Depth | Approx. 10mm |
| Dial Colour | Silver |
| Case Material | Stainless Steel |
| Strap Type | Stainless Steel |
| Strap Colour | Silver |
| Water Resistance | 5AMT |
| Movement | Â Quartz (Battery Powered) |
Â
Presented in signature Cluse packaging.












