
Cluse 40mm Vigoureux Silver Chronograph Dial Stainless Steel Link Watch
Masculine and multifunctional. This sophisticated Vigoureux Chrono watch for men has an integrated 24mm silver stainless steel strap, brushed and polished silver 40mm case and a silver dial with three black sunburst sub dials and a black tachymeter. A sports watch of extraordinary quality, visual appeal, and a conversation starter par excellence
| Collection | Vigoureux |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2 Years |
| Case Width | 40mm |
| Case Depth | 7mm |
| Dial Colour | Silver Chronograph |
| Case Material | Stainless SteelĀ |
| Strap Type | Stainless SteelĀ Links |
| Strap Colour | Steel Tones |
| Water Resistance | 5AMT |
| Movement | Quartz (Battery Powered) |
Presented in signature Cluse packaging.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Masculine and multifunctional. This sophisticated Vigoureux Chrono watch for men has an integrated 24mm silver stainless steel strap, brushed and polished silver 40mm case and a silver dial with three black sunburst sub dials and a black tachymeter. A sports watch of extraordinary quality, visual appeal, and a conversation starter par excellence
| Collection | Vigoureux |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2 Years |
| Case Width | 40mm |
| Case Depth | 7mm |
| Dial Colour | Silver Chronograph |
| Case Material | Stainless SteelĀ |
| Strap Type | Stainless SteelĀ Links |
| Strap Colour | Steel Tones |
| Water Resistance | 5AMT |
| Movement | Quartz (Battery Powered) |
Presented in signature Cluse packaging.












