
Cluse 42mm Anthéor Multifunction Blue Dial Stainless Steel Link Watch
With a 42 mm brushed and polished silver stainless steel case and blue sunray dial, the AnthĂ©or Multifunction takes centre stage on your wrist. The three additional sub dials featuring days, hours and dates will give a more sporty look to your wrist. Its 22 mm wide silver stainless steel strap seamlessly complements the case, creating a harmonious and sleek design that effortlessly blends with any outfit.Â
| Collection | Anthéor |
| Manufacture Guarantee | 2 Years |
| Case Width | 42mm |
| Case Depth | 7mm |
| Dial Colour | Blue Chronograph |
| Case Material | Stainless Steel |
| Strap Type | Stainless Steel Links |
| Strap Colour | Silver |
| Water Resistance | 5AMT |
| Movement | Quartz (Battery Powered) |
Presented in signature Cluse packaging.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With a 42 mm brushed and polished silver stainless steel case and blue sunray dial, the AnthĂ©or Multifunction takes centre stage on your wrist. The three additional sub dials featuring days, hours and dates will give a more sporty look to your wrist. Its 22 mm wide silver stainless steel strap seamlessly complements the case, creating a harmonious and sleek design that effortlessly blends with any outfit.Â
| Collection | Anthéor |
| Manufacture Guarantee | 2 Years |
| Case Width | 42mm |
| Case Depth | 7mm |
| Dial Colour | Blue Chronograph |
| Case Material | Stainless Steel |
| Strap Type | Stainless Steel Links |
| Strap Colour | Silver |
| Water Resistance | 5AMT |
| Movement | Quartz (Battery Powered) |
Presented in signature Cluse packaging.












