
Cluse 30mm Fluette White Dial Yellow Gold Toned Leather Strap Watch
One of Cluse'sĀ bestselling Fluette watch combines elegance with an air of vintage. This Fluette watch for women features a gold 30.6 mm rectangular case, off-white sandblasted dial and black lizard leather 14 mm strap. Thanks to the elegant look of the watch, itās perfect to wear for every occasion. Whether itās to work, drinks with your friends, or a night out.
| Collection | Fluette |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2 Years |
| Case Width | 30mm |
| Case Depth | 8mm |
| Dial Colour | Classical White with Yellow Gold Accents |
| Case Material | Stainless Steel Yellow Gold Colour |
| Strap Type | Leather |
| Strap Colour | Black Lizard |
| Water Resistance | 5AMT |
| Movement | Ā Quartz (Battery Powered) |
Ā
Presented in signature Cluse packaging.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
One of Cluse'sĀ bestselling Fluette watch combines elegance with an air of vintage. This Fluette watch for women features a gold 30.6 mm rectangular case, off-white sandblasted dial and black lizard leather 14 mm strap. Thanks to the elegant look of the watch, itās perfect to wear for every occasion. Whether itās to work, drinks with your friends, or a night out.
| Collection | Fluette |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2 Years |
| Case Width | 30mm |
| Case Depth | 8mm |
| Dial Colour | Classical White with Yellow Gold Accents |
| Case Material | Stainless Steel Yellow Gold Colour |
| Strap Type | Leather |
| Strap Colour | Black Lizard |
| Water Resistance | 5AMT |
| Movement | Ā Quartz (Battery Powered) |
Ā
Presented in signature Cluse packaging.












