
Cluse 30mm Fluette Gold Coloured Mesh Watch
Fluette is a timeless design, featuring a polished 30.6 mm gold coloured rectangular case, white dial and a 14 mm mesh strap in gold colour. With its uniquely rectangular shape and minimalistic flair, it was carefully designed with a key goal in mind - to offer a sophisticated watch with a strong presence. You can easily adjust the strap size by yourself.
| Collection |
Fluette |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2 Years |
| Case Width | 30.6mm |
| Case Depth | Approx 7mm |
| Dial Colour | WhiteĀ |
| Case Material | Gold Coloured Stainless Steel |
| Strap Type | Stainless Steel Mesh |
| Strap Colour | Gold Coloured |
| Water Resistance | 5AMT |
| Movement | Ā Quartz (Battery Powered) |
Ā
Presented in signature Cluse packaging.
Original: $120.95
-65%$120.95
$42.33Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Fluette is a timeless design, featuring a polished 30.6 mm gold coloured rectangular case, white dial and a 14 mm mesh strap in gold colour. With its uniquely rectangular shape and minimalistic flair, it was carefully designed with a key goal in mind - to offer a sophisticated watch with a strong presence. You can easily adjust the strap size by yourself.
| Collection |
Fluette |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2 Years |
| Case Width | 30.6mm |
| Case Depth | Approx 7mm |
| Dial Colour | WhiteĀ |
| Case Material | Gold Coloured Stainless Steel |
| Strap Type | Stainless Steel Mesh |
| Strap Colour | Gold Coloured |
| Water Resistance | 5AMT |
| Movement | Ā Quartz (Battery Powered) |
Ā
Presented in signature Cluse packaging.












