
Cluse 31.5mm Féroce Silver Dial Stainless Steel Link Watch
This contemporary charmer is an elegant style companion in daily life and on special occasions. The Féroce Petite for women is scaled down in size, but not in detail. Featuring a 31.5 mm silver round case, silver stainless steel 5-link strap and silver linen-textured dial. Easily customise the look of your watch with any 16 mm strap. You can also adjust the strap size by yourself.
| Collection | Féroce |
| Manufacture Guarantee | 2 Years |
| Case Width | 31.5mm |
| Case Depth | 7mm |
| Dial Colour | White |
| Case Material | Stainless Steel Silver |
| Strap Type | Stainless Steel Links |
| Strap Colour | Stainless Steel Tone |
| Water Resistance | 5AMT |
| Movement | Quartz (Battery Powered) |
Â
Presented In signature Cluse packaging.
Â
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This contemporary charmer is an elegant style companion in daily life and on special occasions. The Féroce Petite for women is scaled down in size, but not in detail. Featuring a 31.5 mm silver round case, silver stainless steel 5-link strap and silver linen-textured dial. Easily customise the look of your watch with any 16 mm strap. You can also adjust the strap size by yourself.
| Collection | Féroce |
| Manufacture Guarantee | 2 Years |
| Case Width | 31.5mm |
| Case Depth | 7mm |
| Dial Colour | White |
| Case Material | Stainless Steel Silver |
| Strap Type | Stainless Steel Links |
| Strap Colour | Stainless Steel Tone |
| Water Resistance | 5AMT |
| Movement | Quartz (Battery Powered) |
Â
Presented In signature Cluse packaging.
Â












