
Baume & Mercier 42mm Classima White Dial with Date Window Steel Watch
The Classima M0A10526 is a 42mm stainless steel watch with a clean, minimalist aesthetic. It features rhodium-plated Roman numerals and indexes and a pure white dial. This watch comes with a date aperture at 3 oāclock.
With a polished and satin-finished stainless steel case and a matching satin-finished steel bracelet, this wristwatch combines an uncluttered design with enduring quality. Itās powered by a quartz movement. The bracelet is interchangeable, giving the wearer the freedom to change the look with a different watch strap.
| Collection | Classima |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2 Years |
| Case Width | 42mm |
| Case Depth | 6mm |
| Dial Colour |
Timeless White with Silver Accents |
| Case Material | Stainless SteelĀ |
| Strap Type | Stainless Steel |
| Strap Colour | Steel Tones |
| Water Resistance | 5AMT |
| Movement | Automatic |
Ā
Presented in signature Baume & Mercier packaging.
Original: $1,766.65
-65%$1,766.65
$618.33Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Classima M0A10526 is a 42mm stainless steel watch with a clean, minimalist aesthetic. It features rhodium-plated Roman numerals and indexes and a pure white dial. This watch comes with a date aperture at 3 oāclock.
With a polished and satin-finished stainless steel case and a matching satin-finished steel bracelet, this wristwatch combines an uncluttered design with enduring quality. Itās powered by a quartz movement. The bracelet is interchangeable, giving the wearer the freedom to change the look with a different watch strap.
| Collection | Classima |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2 Years |
| Case Width | 42mm |
| Case Depth | 6mm |
| Dial Colour |
Timeless White with Silver Accents |
| Case Material | Stainless SteelĀ |
| Strap Type | Stainless Steel |
| Strap Colour | Steel Tones |
| Water Resistance | 5AMT |
| Movement | Automatic |
Ā
Presented in signature Baume & Mercier packaging.












