
Baume & Mercier 42mm Auto Classima Chrono Date Blue Leather Watch
This round 42 mm automatic chronograph watch features a polished steel case, silver-coloured dial with an opaline finish and blued steel hands. Three smaller dials and the date aperture set against the iconic line guilloche dƩcor hint at the technical sophistication that is part of this self-winding chronograph for men. The raised hour markers are complemented by a seconds time scale around the edge of the bezel. The steel timepiece with a transparent sapphire crystal case back pairs seamlessly with a blue alligator strap.
| Collection | Classima |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2 Years |
| Case Width | 42mm |
| Case Depth | 13mm |
| Dial |
Classical White with Blue accents, Chronograph, Date Window |
| Case Material | Stainless SteelĀ |
| Strap Type | Alligator Leather |
| Strap Colour | BlueĀ Leather |
| Water Resistance | 5AMT |
| Movement | Automatic |
Ā
Presented in signature Baume & Mercier packaging.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This round 42 mm automatic chronograph watch features a polished steel case, silver-coloured dial with an opaline finish and blued steel hands. Three smaller dials and the date aperture set against the iconic line guilloche dƩcor hint at the technical sophistication that is part of this self-winding chronograph for men. The raised hour markers are complemented by a seconds time scale around the edge of the bezel. The steel timepiece with a transparent sapphire crystal case back pairs seamlessly with a blue alligator strap.
| Collection | Classima |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2 Years |
| Case Width | 42mm |
| Case Depth | 13mm |
| Dial |
Classical White with Blue accents, Chronograph, Date Window |
| Case Material | Stainless SteelĀ |
| Strap Type | Alligator Leather |
| Strap Colour | BlueĀ Leather |
| Water Resistance | 5AMT |
| Movement | Automatic |
Ā
Presented in signature Baume & Mercier packaging.












