
Baume & Mercier 40mm Auto Clifton Duo Rose Gold and Steel Link Watch
This high-precision watch is powered by the Baumatic certified chronometer movement and comes with 5 days of power reserve. The watch case is made from stainless steel and 18ct rose plated gold, offering a balanced design.
| Collection | Clifton |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2 Years |
| Case Width | 40mm |
| Case Depth | 11mm |
| Dial Colour |
White face withĀ Date Window |
| Case Material | Stainless Steel & 18ct Rose Gold Plating |
| Strap Type | Stainless SteelĀ & Rose Gold PlatingĀ Links |
| Strap Colour | Steel & 18ct Rose Gold Plating |
| Water Resistance | Ā 5AMT |
| Movement | Ā Automatic |
Ā
Presented in signature Baume & Mercier packaging.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This high-precision watch is powered by the Baumatic certified chronometer movement and comes with 5 days of power reserve. The watch case is made from stainless steel and 18ct rose plated gold, offering a balanced design.
| Collection | Clifton |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2 Years |
| Case Width | 40mm |
| Case Depth | 11mm |
| Dial Colour |
White face withĀ Date Window |
| Case Material | Stainless Steel & 18ct Rose Gold Plating |
| Strap Type | Stainless SteelĀ & Rose Gold PlatingĀ Links |
| Strap Colour | Steel & 18ct Rose Gold Plating |
| Water Resistance | Ā 5AMT |
| Movement | Ā Automatic |
Ā
Presented in signature Baume & Mercier packaging.












