
Baume & Mercier 40mm Auto Baumatic Clifton Blue & Date Dial Leather Watch
A Swiss chronometer watch for men, the Clifton Baumatic 10467 and its manufacture automatic calibre Baumatic is a fitting timepiece for the modern individual. It features a gradient blue dial paired with a satin-finished stainless steel case and a finely-stitched black alligator strap.
A Swiss chronometer watch for men, the Clifton Baumatic 10467 and its manufacture automatic calibre Baumatic is a fitting timepiece for the modern individual. It features a gradient blue dial paired with a satin-finished stainless steel case and a finely-stitched black alligator strap.
| Collection | Clifton |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2 Years |
| Case Width | 40mm |
| Case Depth | 11mm |
| Dial Colour |
Blue with Date Window |
| Case Material | Stainless SteelĀ |
| Strap Type | Alligator Leather |
| Strap Colour | Black Leather |
| Water Resistance | 5AMT |
| Movement | Automatic |
Ā
Presented in signature Baume & Mercier packaging.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Swiss chronometer watch for men, the Clifton Baumatic 10467 and its manufacture automatic calibre Baumatic is a fitting timepiece for the modern individual. It features a gradient blue dial paired with a satin-finished stainless steel case and a finely-stitched black alligator strap.
A Swiss chronometer watch for men, the Clifton Baumatic 10467 and its manufacture automatic calibre Baumatic is a fitting timepiece for the modern individual. It features a gradient blue dial paired with a satin-finished stainless steel case and a finely-stitched black alligator strap.
| Collection | Clifton |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2 Years |
| Case Width | 40mm |
| Case Depth | 11mm |
| Dial Colour |
Blue with Date Window |
| Case Material | Stainless SteelĀ |
| Strap Type | Alligator Leather |
| Strap Colour | Black Leather |
| Water Resistance | 5AMT |
| Movement | Automatic |
Ā
Presented in signature Baume & Mercier packaging.












