
Baume & Mercier 35mm Hampton Rectangular Leather Strap
A classic rectangular watch for women, this Hampton wristwatch features a pure silver-coloured dial with the elegance of gilt sword-shaped hands and gilt Arabic numerals at 6 and 12 oāclock. It comes with a light brown calfskin strap.
| Collection | Hampton |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2 Years |
| Case Width | 35mm x 22mm |
| Case Depth | 7mm |
| Dial Colour |
White face withĀ Gilt coated hour indexes |
| Case Material | Stainless SteelĀ |
| Strap Type | Leather Strap |
| Strap Colour | Brown |
| Water Resistance | 5AMT |
| Movement | Ā Quartz (Battery Powered) |
Ā
Presented in signature Baume & Mercier packaging.
Original: $2,106.39
-65%$2,106.39
$737.24Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A classic rectangular watch for women, this Hampton wristwatch features a pure silver-coloured dial with the elegance of gilt sword-shaped hands and gilt Arabic numerals at 6 and 12 oāclock. It comes with a light brown calfskin strap.
| Collection | Hampton |
| Manufacture GuaranteeĀ | 2 Years |
| Case Width | 35mm x 22mm |
| Case Depth | 7mm |
| Dial Colour |
White face withĀ Gilt coated hour indexes |
| Case Material | Stainless SteelĀ |
| Strap Type | Leather Strap |
| Strap Colour | Brown |
| Water Resistance | 5AMT |
| Movement | Ā Quartz (Battery Powered) |
Ā
Presented in signature Baume & Mercier packaging.












